ON DOLARLIK ÇİP DEVRİM YARATACAK

Muzaffer ÖZÇELİK/ MELBOURNE, (DHA)

      AVUSTRALYA’nın Melbourne kentinde geliştirilen bir tür silikon çip, evlerde kullanılan televizyon, telefon ve DVD oynatıcı gibi aletleri kendi aralarında birleştirerek ‘devrim yaratmaya’ hazırlanıyor.
      ‘GiFi’ adı verilen akıllı çip, dün Ulusal Bilgi ve İletişim Teknoloji Araştırma Merkezi’nin (NICTA) Melbuourne Üniversitesi laboratuvarlarında ilk kez tanıtıldı. 5 milimetre büyüklüğünde olmasına rağmen akıllı çipin marifetleri oldukça büyük. Kablosuz bağlantısıyla 10 metre mesafeden saniyede 5 gigabayt veri gönderebilen akıllı çip ayrıca yüksek çözünürlük kalitesinde bir filmin tamamını dvd oynatıcıdan cep telefonuna birkaç saniye içinde gönderilebilirken, daha sonra yine cep telefonundan da evinizdeki bilgisayara veya televizyon ekranına aynı hızla yüklenilebiliyor. 1 milimetre genişliğinde anten ve 2 watt kadar enerji kullanan çipin maliyeti 10 Avustralya doları.
      Yaklaşık 10 yıldan bu yana akıllı çipin oluşumu için kendini bu çalışmaya adayan proje lideri Prof. Stan Skafidas, “İnanıyorum ki uzun vadede bütün tüketicilerin ev aletlerinde bu yeni teknoloji kullanılacak” yorumunu yaptı. Silikon baskılı çipin tekniği ucuz ve kolay bulunabilen malzemelerden oluşuyor. Fiyat ve güç yönünden diğer rakiplerinden öne geçmek isteyen proje ekibi çalışmalarına daha da yoğunlaştırdı.
      ‘GiFi’ adı verilen akıllı çipin üretildiği Avustralya’nın Victoria eyaleti Bilgi ve İletişim Bakanı Theo Theophanous, Victoria’nın son gelişen teknolojide dünyanın önde gelen şehirlerden biri olduğunu söyledi.